Aktualizator stref lotniczych i map dla programów LK8000, XCSoar i XCTrack

Autor programu do aktualizacji - mimo dochowania starań o poprawność rozwiązania - nie gwarantuje jego bezbłędnego działania oraz pełnej zgodności i aktualności plików stref. Na użytkowniku programów nawigacyjnych spoczywa upewnienie się, że wszystkie dane są poprawne i aktualne.

Informacje ogólne

Program Aktualizator pozwala na w pełni automatyczne aktualizowanie stref lotniczych oraz map w programach LK8000, XCSoar i XCTrack. Aktualizator pracuje na wszystkich urządzeniach z systemem Android. Bazuje na aktualizowanych codziennie plikach stref dostępnych w tym serwisie oraz mapach przygotowywanych przez autora. Program jest całkowicie darmowy i można go dowolnie instalować. Aktualnie NIE JEST dostępny w Google Play. Instalacja wymaga pobrania i zainstalowania aplikacji (pliku APK) umieszczonego na tej stronie.

Wszelkie uwagi, propozycje, pytania dotyczące działania programu można zgłaszać na dedykowanym forum. Tam też będą publikowane dodatkowe informacje i plany najbliższych zmian. Link do forum: http://www.forum.lotnik.org/viewforum.php?f=54.

Jak działa Aktualizator?

Program po uruchomieniu sprawdza czy w systemie zostały zainstalowane programy LK8000, XCSoar lub XCTrack. W górnej części okna programu jest wyświetlana informacja o tym jakie programy zostały znalezione. Należy pamiętać, że do prawidłowego działania aktualizatora jest wymagane prawidłowe zlokalizowanie co najmniej jednej z wyżej wymienionych aplikacji. W trakcie uruchomienia program sprawdza też jakie wersje danych są dostępne na serwerze. Na podstawie tych informacji - obok każdej pozycji jest wyświetlana "data produkcji" poszczególnych plików. Pobranie i zapisanie wybranych danych następuje po przyciśnieciu klawisza Pobierz.

Program po uruchomieniu ma domyślnie wybrane do pobierania wszystkie pliki stref oraz lokalizacje lądowisk. Pliki map (topologia i teren) są odblokowane do zaznaczenia i pobrania tylko przy wykryciu instalacji programu LK8000. Pliki te domyślnie - z uwagi na fakt, że są stosunkowo żadko aktualizowane - NIE są zaznaczone do pobrania.

Jak zainstalować Aktualizator?

W celu zainstalowania Aktualizatora pobierz plik APK dostępny po przyciśnięciu klawisza widocznego niżej. Zrób to z poziomu swojego telefonu czy tabletu. Po pobraniu - jeżeli system nie zrobił tego automatycznie - otwórz plik APK i uruchom instalację. Jeżeli wcześniej miałeś zablokowane w konfiguracji Androida instalowanie aplikacji z innych źródeł niż Google Play - odblokują taką opcję. Przy pierwszym uruchomieniu będziesz też musiał wyrazić zgodę na uprawnienia. Aktualizator wymaga: dostępu do Internetu, dostępu do zapisu i odczytu w pamięci zewnętrznej.

Pobierz Aktualizator v0.16

Jak prawidłowo skonfiigurować programy do współpracy z aktualizatorem?

Aktualizator zapisuje pobrane dane w podkatalogach z danymi odrębnie dla każdego z odnalezionych programów. Pobrane pliki są zapisywane zawsze pod taką samą nazwą. Dzięki temu po pierwszym pobraniu danych przez aktualizator należy w konfiguracji programu do nawigacji ustawić jako plik stref jeden z plików zapisanych przez aktualizator. W przypadku programu XCTrack należy dodatkowo wyłączyć ładowanie stref z sieci. Przy kolejnych użyciach aktualizatora pliki te zostaną po prostu podmienione na najnowsze, bez konieczności zmiany ustawień w samych programach do nawigacji. Przy tak skonfigurowanej nawigacji jedno kliknięcie w aktualizatorze zapewnia zawsze aktualne dane w programie do nawigacji.

Aktualizator w zależności od wyboru plików w oknie kopiuje i zapisuje następujące pliki:

  • Poland_Airspaces.txt - plik zawiera wszystkie strefy w Polsce zgodnie z obowiązującym AIP oraz nowe strefy, które zostaną dołączone w ciągu najbliższych 28 dni.
  • Poland_Airspaces_TODAY.txt - plik zawiera wyłącznie strefy aktywne w Polsce w danym dniu. Należy pamiętać, że cykl generowania plików może być przesunięty nawet o kilka godzin. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na datę wyświetlaną obok checkboxa (pola wyboru) dla tej opcji.
  • Nasze_Trawniki_PunktyVFR_PL.cup - plik zawiera lotniska i lądowiska z "Naszych Trawników" oraz punkty wlotowe VFR.
  • Polska.lkm - plik mapy - topologii (drogi, miasta, linie kolejowe, jeziora, rzeki itd.) - w wersji precyzyjnej.
  • Polska.dem - plik mapy - podkład terenowy (wysokości, rzeżba terenu) w dokładności około czterokrotnie większej niż standardowy plik map dla LK8000.

Szczegółowwa historia zmian w programie.