Nowa mapa precyzyjna Polski dla LK8000.

Technikalia     138

Sezon właśnie startuje. Jak co roku udostępniamy nową, bardzo precyzyjną mapę Polski - dedykowaną dla programu LK8000. To nie drobna aktualizacja - ale zupełnie nowa mapa, która zawiera ogromną listę zmian. Zobaczcie co nowego.

Obecnie pliki LKM dla LK8000, które generujemy już od kilku lat będą powstawać z wykorzystaniem zupełnie nowych skryptów. Dzięki temu aktualizacje będą dużo częstsze, a aktualność i szczegółowość mapy będzie bardzo wysoka. Co nowego?

Warstwa dróg w budowie.

To już druga edycja mapy, która zawiera drogi w budowie. Ta warstwa - co oczywiste zmienia się stosunkowo często. Wartstwa obejmuje drogi w budowie, które po ich oddaniu będą autostradami, drogami szybkimi lub drogami krajowymi. To te typy szlaków, które wyraźnie widać w trakcie lotów. LK8000 wyświetla te drogi odrębnym - pomarańczowym kolorem.

Widoczna budowana obwodnica Pułtuska.

Teren zabudowany.

Inaczej niż w poprzednich wersjach mapy - obecnie teren zabudowany jest generowany na podstawie wielkości powierzchni pokrytej widocznymi zabudowaniami. Dla zachowania czytelności i szybkości działania LK8000 jako teren zabudowany wyświetlane są powierzchnie o obszarze 900 000 mczyli odpowiednik kwadratu o bokach długości ~950m. Inaczej niż w poprzednich edycjach mapy - teren zabudowany nie musi wiązać się z liczbą zamieszkującj go ludności. W nielicznych przypadkach teren zabudowany będzie więc wyświetlany np. przy licznych zabudowaniach hal, kurników itd.

Podział na miasta, miejscowości i wsie.

W naszych bazach źródłowych zaktualizowaliśmy liczbę ludności dla ponad 800 miejscowości. Spowodowało to, że dla niektórych z nich zmieni się sposób ich wyświetlania. Zmiany nastąpiły we wszystkich kierunkach. Część namniejszych wsi stało się małymi miejscowościami. Część małych miejsowości zostało "zdegradowanych" do wsi itd. 

Warstwa lasów.

Zwiększono precyzję wyświetlania lasów. Lasy to najbardziej obciążąjąca dla nawigacji wartwa, bo zawiera największą i najbardziej skomplikowaną strukturę. Kilku miesięczne testy na różnycyh urządzeniach wskazały, że możemy nieco polepszyć jakość tej warstwy. Poprawa nastąpiła w dwóch kwestiach. 

  1. Wyświetlamy lasy o minimalnej powierzchni 100x100m (wcześniej 150x150m).
  2. Wyświetlamy lasy z bardziej precyzyjnym kształtem zewnętrznym.

W tej wersji mapy zmianie uległ kolor wyświetlania lasów. Jest teraz nieco bardziej przezroczysty co jest wygodniejsze "do czytania" mapy w mocno zalesionych terenach.

Precyzyjne odwzorowanie lasów.

Warstwa największych dróg.

Zaktualizowano wszystkie największe drogi o te, oddane do użytku. Usunięte z "dróg w budowe" pojawiły się już jako bieżące. Zmianie uległ sposób fizycznego zapisu tych dróg. Bez utraty precyzji wartswa jest nieco mniejsza w pliku.

Warstwa najmniejszych dróg.

Najmniejsze drogi - osiedlowe i gminne zostały zdecydowanie zredukowane. Te najmniejsze - nie będą wyświetlane nawet przy maksymalnym powiększeniu. Prawie roczne testy wykazały, że ich użyteczność przy nawigacji jest praktycznie zerowa. Po prostu z powietrza nie można ich dostrzec i z tego powodu nie mają znaczenia nawigacyjnego. Z uwagi na ich dużą liczbę - mocno obciążąły - szczególnie starsze nawigacje.

Brzeg morski. Morze.

Tu powstała zupełnie nowa wartstwa. Jest dużo bardziej precyzyjna i lepiej odwierciedla kształt - szczególnie w połączeniu z lądem. Dodatkowo warstwa ta została przycięta w odniesieniu do plików innych krajów, które również udostępniamy. Obecnie warstwy np. morza wokół Bornholmu nie "nachodzą" na morze Polski. Warstwy te obecnie są ze sobą styczne. Takie "nachodzenie" nie było widoczne dla użytkownika ale niepotrzebnie konsumowało moc obliczeniową nawigacji.

Jeziora.

Analogicznie jak dla lasów - zwiększono precyzję odwzorowania jezior. Brzegi są bardziej dokładne i dodatkowo wyświetlane są mniejsze niż wcześniej zbiorniki wodne.

Kanały, strumienie, cieki wodne.

Usunięto część najmniejszych z nich, które nie są wyraźnie dostrzegalne z powietrza. W niektórych punktach - liczba sieć maleńkich kanałów uniemożliwiała użytkowanie nawigacji w bardzo dużym powiększeniu. Widok był po prostu nieczytelny.

Przypominamy, że to już druga edycja mapy, która jest dostępna w dwóch wersjach. Poza standardową wersją można pobrać plik NO_FOREST, który w ogóle nie zawiera wartwy lasów. Taka opcja przydaje się dla latających w terenach górskich, którzy chcą mieć możliwość wykorzystania cieniowania zboczy. Przy aktywnych lasach - często cieniowanie uniemożliwiało obserwacje rzeźby terenu.

Żar z lasami. Żar bez lasów.

Poniżej znajdują się linki do pobrania plików. Oba pliki są dostępne do pobrania z poziomu samego LK8000 (Download Manager lub Pobieranie Danych - okno konfiguracji 1).

 

Ryszard Lewandowski, 2025-03-07 21:08:00