Fajną książkę ostatnio czytałem...

Nowości

Niedawno miałem okazję zwiedzić Muzeum Lotnictwa w Krakowie. W niewielkim sklepie znajdującym się w muzeum można znaleźć całkiem pokaźny zbiór książek o tematyce lotniczej. Po dosyć długim szperaniu w licznych wolumenach w moje ręce wpadła niewielka rozmiarem książka pt. "Jak być ptakiem. Wspomnienia szybowniczki". Autorką jest niedawno zmarła Wanda Szemplińska-Stupnicka. Utytułowana polska szybowniczka, która swoją podniebną przygodę zaczynała w latach powojennych. Kilka razy widziałem tę książkę i zamierzałem ją przeczytać - więc nad jej zakupem nie zastanawiałem się zbyt długo.

Autorka opisuje w tej niewielkiej książce najważniejsze lotnicze chwile swojego życia. Znajdziemy tu wspaniały opis dziecięcej fascynacji lataniem. Emocjonalną relację z pierwszego kursu szybowcowego, dynamiczne relacje z zawodów czy barwne opisy niezwykłej misji szybowników w Indiach. Wszystkiego dopełniają liczne fotografie, które pozwalają się lepiej wczuć w klimat opisywanych zdarzeń.

Książka jest bardzo osobista. Autorka nie ukrywa własnych emocji czy wątpliwości. Nie ukrywa trudności na jakie napotykała podczas swojej przygody z lataniem. Dużo poświęca swojej relacji z ojcem, którego zawierucha historii bardzo wcześniej oddzieli od ukochanej córki. Dzięki temu książka jest bardzo autentyczna i wiarygodna. Czyta się ją trochę jak pamiętnik, zbiór szybko zanotowanych szczerych wspomnień.

Dla pilotów na pewno ciekawym elementem są inne osoby, które przewijają się w tej książce - głównie przy okazji opisów zawodów czy treningów. Przy okazji lektury poznamy trochę szczegółów z życia innych znanych szybowników zarówno polskich jak i zagranicznych. Gorąco polecam tę lekturę - nie tylko miłośnikom latania. Książka pełna jest przypisów wyjaśniających lotnicze terminy, a niezwykle barwne, momentami poetyckie opisy lotów na pewno poruszą wyobraźnią każdego. Jeden z niezwykłych opisów lotu w chmurze burzowej - o zaskakującym zakończeniu - zrobi wrażenie na pewno na każdym!

Dla mnie osobiście ta książka jeszcze raz odsłania prawdę - że za niezwykłymi sukcesami zawsze stoi niezwykła pasja i bardzo ciężka praca. Patrząc na fotografie, na których Autorka odbiera zwycięskie trofea widzę prawie mdlejącą ze zmęczenia nastolatkę wciągającą na górę - wraz z koleżankami z kursu - ciężki szybowiec.


Kilka słów o autorce.

Wanda Szemplińska-Stupnicka urodziła się w 1932 roku, zmarła w 2014. Swoją przygodę z lataniem rozpoczęła w 1948 roku. W trakcie swojej kariery wielokrotnie biła szybownicze rekordy polskie i międzynarodowe. W roku 1954 jako druga kobieta na świecie zdobyła Diamentową Odznakę Szybowcową - odbywając lot o długości 555km. Wanda Szemplińska-Stupnicka to również utytułowany naukowiec. Po skończeniu Politechniki Warszawskiej kontynuowała karierę naukową w katedrze mechaniki lotu Wydziału Lotniczego. Na swoim koncie ma wiele publikacji naukowych również w języku angielskim. Od 1979 roku została mianowana profesorem i karierę naukową kontynuowała prowadząc Samodzielną Pracownię Dynamiki Stosowanej.

Ryszard Lewandowski, 2016-09-19 08:55:16

Polub, Udostępnij, Skomentuj ten artykuł na Facebooku