W wieku 94 lat zmarł legendarny pilot - Bob Hoover.

Nowości

Robert A. "Bob" Hoover urodził się w 24 stycznia 1922 roku. W czasie wojny latał jako pilot testowy, później pilot myśliwców. Był pilotem demonstracyjnym i testowym w lotnictwie cywilnym. Szkolił amerykańskich pilotów w trakcie walk w Korei. Bob Hoover jest najbardziej znany ze swojej cywilnej kariery. Zrewolucjonizował akrobację samolotową, a na licznych pokazach lotniczych zadziwiał precyzją pilotażu.

Bob Hoover od początku marzył o lataniu. Żeby zarobić na kurs pilotażu pracował w sklepie spożywczym. Po zakończeniu kursu wstąpił do Obrony Terytorialnej gdzie został skierowany na szkolenie dla pilotów wojskowych. W czasie wojny został początkowo skierowany do Casablanki gdzie zajmował się testowaniem nowych samolotów wchodzących do służby. W późniejszym czasie zaczął latać jako pilot myśliwców na samolotach Spitfire. W 1944 roku jego uszkodzony samolot został zestrzelony u wybrzeży Francji. Bob został pojmany przez Niemców i trafił do obozu gdzie spędził 16 miesięcy. W końcu udało mu się w brawurowy sposób uciec z obozu i porwać niemieckiego Focke-Wulfa, na którym doleciał do już wolnej Holandii.

Po wojnie Bob Hoover uczestniczył w pierwszych lotach testowych samolotów naddźwiękowych. Z armią pożegnał się w 1948 roku i rozpoczął swoją cywilną karierę. Już jako cywil uczestniczył w szkoleniach pilotów wojskowych w Korei. Według nieoficjalnych informacji uczestniczył tam w wielu lotach bombowych.

W latach pięćdziesiątych angażuje się w loty pokazowe i demonstracyjne wojskowych samolotów odrzutowych. Jego zadaniem była przede wszystkim demonstracja maksymalnych możliwości samolotów. W latach sześćdziesiątych rozpoczyna cykliczne pokazy na samolotach Mustang, które stają się bardzo popularne w całych Stanach Zjednoczonych. W późniejszym czasie zasłynie z niezwykłych pokazów na dwusilnikowym samolocie biznesowym Shrike Commander, który jest powszechnie uznawany za spokojną i stateczną maszynę. Ewolucje jakie na tej maszynie wykonuje Hoover zadziwiają nawet wytrawnych pilotów.

Bob Hoover z powodów medycznych kończy swoją karierę jako pilot akrobacyjny w 1990 roku - w wieku 68 lat. Swój ostatni pokaz - bez elementów akrobacji - wykonuje w roku 2000.

Bob Hoover podczas swojej lotniczej kariery zdobył mnóstwo nagród, odznaczeń i rekordów. Przez wielu jest uważany za ojca nowoczesnej akrobacji lotniczej. Na koncie posiada oznaczenia: Purpurowe Serce, Zaszczytny Krzyż Lotniczy, Medal Żołnierza, Medal Lotniczy, Krzyż Wojenny (Francja). Ustanowił rekordy w przelotach transkontynentalnych oraz wznoszenia na czas. W 1988 roku Bob Hoover został włączony do National Aviation Hall of Fame, a w roku 1992 do Aerospace Walk of Honor.

Robert A. "Bob" Hoover zmarł 25 października 2016 roku.

Bob, Blue Sky!

Ryszard Lewandowski, 2016-10-26 10:50:47

Polub, Udostępnij, Skomentuj ten artykuł na Facebooku