Nie ma, że się nie da czyli lecę do Modlina.

Nowości

Latanie motolotnia czy samolotem ultralekkim jest często postrzegane jako mniej poważne, bardziej rekreacyjne i daleko odbiegające od "dużego lotnictwa". Bardzo często podczas rozmów na temat latania z osobami, które nie są pilotami widzę na twarzach moich rozmówców ogromne zdziwienie, kiedy dowiadują się, że np. motolotnią mogę wylądować na dużym lotnisku komunikacyjnym, a przepisy jakie mnie dotyczą podczas takiego lotu niczym nie różnią się od tych obowiązujących dużego 747. Szczerze mówiąc nie dziwię się temu zdziwieniu, bo nawet wśród wielu pilotów jest pewna blokada przed korzystaniem z przysługujących nam uprawnień. Mam nadzieję, że ten tekst zachęci innych pilotów motolotni do korzystania z wszystkich możliwości jakie dają nam nasze uprawienia.

Ryszard Lewandowski, 2017-09-04 08:16:36

 Przeczytaj całość »

Dlaczego powinniśmy latać z FIS?

Nowości

FIS, czyli Flight Information Service - po polsku: Służba Informacji Powietrznej - nie jest zbyt często wykorzystywana przez pilotów mikrolotnictwa. Tym bardziej, że nie jest w żadnej mierze obowiązkowa. Często obawiamy się jak zostaniemy potraktowani, czy nie popełnimy jakiegoś błędu w komunikacji, czy prawidłowo podamy naszą wysokość itd. Osobiście jestem gorącym zwolennikiem korzystania z pomocy FIS. Kontakt z FIS zwiększa nasze bezpieczeństwo. My wiemy o tym, co się dzieje wokół nas. Inni wiedzą o nas. Jednocześnie moje wieloletnie doświadczenie kontaktów z FIS pokazuje, że osoby siedzące po drugiej stronie mikrofonu są zawsze bardzo pomocne i przyjaźnie nastawione. W tym artykule opisuję zaledwie jeden dwugodzinny lot i rolę, jaką w nim odegrał FIS.

Ryszard Lewandowski, 2017-02-03 08:47:55

 Przeczytaj całość »

W wieku 94 lat zmarł legendarny pilot - Bob Hoover.

Nowości

Robert A. "Bob" Hoover urodził się w 24 stycznia 1922 roku. W czasie wojny latał jako pilot testowy, później pilot myśliwców. Był pilotem demonstracyjnym i testowym w lotnictwie cywilnym. Szkolił amerykańskich pilotów w trakcie walk w Korei. Bob Hoover jest najbardziej znany ze swojej cywilnej kariery. Zrewolucjonizował akrobację samolotową, a na licznych pokazach lotniczych zadziwiał precyzją pilotażu.

Ryszard Lewandowski, 2016-10-26 08:50:47

 Przeczytaj całość »

Fajną książkę ostatnio czytałem...

Nowości

Niedawno miałem okazję zwiedzić Muzeum Lotnictwa w Krakowie. W niewielkim sklepie znajdującym się w muzeum można znaleźć całkiem pokaźny zbiór książek o tematyce lotniczej. Po dosyć długim szperaniu w licznych wolumenach w moje ręce wpadła niewielka rozmiarem książka pt. "Jak być ptakiem. Wspomnienia szybowniczki". Autorką jest niedawno zmarła Wanda Szemplińska-Stupnicka. Utytułowana polska szybowniczka, która swoją podniebną przygodę zaczynała w latach powojennych. Kilka razy widziałem tę książkę i zamierzałem ją przeczytać - więc nad jej zakupem nie zastanawiałem się zbyt długo.

Ryszard Lewandowski, 2016-09-19 06:55:16

 Przeczytaj całość »

Możesz wszystko!

Nowości

Każdy z nas ma w życiu chwile przyjemne i te mniej miłe. Każdy z nas zmaga się z trudnościami jakie przynosi dzień „powszedni”. Czasami te mniejsze i większe przeszkody są dla nas wymówką, żeby rezygnować z naszych marzeń. Bo w końcu to jest trudne, nieosiągalne, nieprawdopodobne, pochłonie straszne pieniądze, a przede wszystkim… nie dam rady tego zrobić. Ta krótka historia powinna być jasną wskazówką: nie ma rzeczy niemożliwych.

Ryszard Lewandowski, 2016-09-12 07:30:22

 Przeczytaj całość »

Motolotnia... sama lata :)

Nowości

Pasażerowie, którzy po raz pierwszy lecą motolotnią w nieco bardziej turbulentnych warunkach często odnoszą wrażenie, że pilot musi bardzo dużo "pracować" sterownicą dla zachowania odpowiedniego kierunku lotu. Sterownica lata przecież we wszystkie strony. Czy tak jest jednak w rzeczywistości?

Ryszard Lewandowski, 2016-07-28 07:55:13

 Przeczytaj całość »

Produkcyjne testy nowego skrzysła Stratus P-17.

Nowości

Firma Kompol wchodzi w ostatnie fazy przygotowania nowego skrzydła Stratus - P17 do komercyjnej sprzedaży. Jednym z wymogów certyfikacji nowego produktu są obloty na ciężkim i lekkim wózku. Kilka dni temu miały miejsce testy skrzydła na lekkim wózku co było ostatnim kamieniem milowym w procesie certyfikacji.

Ryszard Lewandowski, 2016-02-19 13:48:35

 Przeczytaj całość »

Nowy serwis z fotografią lotniczą.

Nowości

Właśnie ruszył nowy serwis internetowy Aero-Fotografia.pl, który oferuje niezwykłe fotografie lotnicze. Co ciekawe fotografie można zakupić zarówno w postaci elektronicznej - do komercyjnego użytku - jak i papierowej. Poza gotowymi materiałami serwis oferuje możliwość zlecenia realizacji profesjonalnej cyfrowej dokumentacji z powietrza.

Ryszard Lewandowski, 2016-01-01 09:00:01

 Przeczytaj całość »

Polska technika lotnicza - ciekawostki historyczne.

Ciekawostki

W 2001 roku kilku studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej założyło Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa. Jedną z działalności SIML jest cykliczne organizowanie wykładów, których tematem jest polska technika lotnicza - materiały historyczne. Każdy kto interesuje się lotnictwem lub po prostu chce poznać niezwykle ciekawe fakty z tej dziedziny znajdzie tu mnóstwo interesujących materiałów.

Ryszard Lewandowski, 2016-01-01 09:00:00

 Przeczytaj całość »

Sprawdź i odśwież swoja wiedzę lotniczą. Zapraszamy do Mikro Quizu.

Rozpoczynamy publikację na naszych stronach cyklicznych quizów składających się z kilku pytań, które pozwolą Wam sprawdzić i odświeżyć swoją wiedzę na różne tematy istotne dla każdego pilota. Będziemy się starać, żeby pytania dotyczyły kwestii przydatnych w codziennym lataniu. Każdy quiz będzie poruszał różne obszary (technika, nawigacja, prawo lotnicze...) dobrane w taki sposób, żeby szczególnie zainteresować pilotów ultralekkich statków powietrznych.

Pokaż więcej »

Przelot na North Cape 17.07.-22.07.1999r.

Nasze motolotnie są coraz bardziej nowoczesne. Świetne skrzydła, lotnicze silniki, elektroniczne systemy nawigacyjne, transpondery czy bardzo nowoczesne wózki. Coraz częściej czytamy relacje ze wspaniałych przelotów, wymagających tras czy lotów w trudnych warunkach. Dziś - dzięki uprzejmości Ryszarda Grotha - przypominamy fantastyczną relację z wręcz epickiego przelotu na North Cape jaki miał miejsce w lipcu 1999 roku. To już 25 lat! Wydaje się, że jednak nie sprzęt czy wyposażenie leży u podstaw wspanałych dokonań. 

Pokaż więcej »

Jak szybko i sprawnie (bez tzw. "znajomości") ogarnąć sprawę w ULC? 3 proste kroki.

Do tej pory na różnego rodzaju serwisach społecznościowych czy stronach internetowych można znaleźć żartobliwy opis tego jak petent w urzędzie wyglądać powinien. Znanych jest kilka wersji tego opisu - np. "Petent powinien przed obliczem urzędnika mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego."

Wszyscy się z tego śmiejemy ale czy nie jest tak, że Urząd wzbudza w nas pewien niepokój i niepewność. A przecież... przywołując kolejne powiedzenie "Nie nos dla tabakiery, lecz tabakiera dla nosa." Tym razem prezentujemy ciekawy tekst prezentujący skrajnie inne podejście, w którym zapisy prawa są traktowane dosłownie, a rola Urzędu pojmowana tak - jak tego powinno wymagać demokratyczne społeczeństwo.

Pokaż więcej »