Jubileuszowe XXV Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” 2024, czyli „szurnięci” lataniem.

Imprezy     147

Za nami kolejne - tym razem jubileuszowe - XXV Mikrolotowe Mistrzostwa Podklaskiego "Kontakty" 2024. Zapraszamy do lektury ciekawej relacji z tej imprezy nadesłanej przez Władysława Tockiego - jednego z organizatorów. Odrobina historii i wspomnień jakie towarzyszyły temu wydarzeniu.

Rudolf z Czech „pod wodą”

Znakomity pilot Rudolf Zieliński spod Ostrawy (Czechy), który od lat przylatywał samolotem na Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” do Łomży, w tym roku zadzwonił, że nie przyleci. Ostrawę i okolice, jego lotnisko i posesję zalała (co widać na przesłanych przez niego zdjęciach) woda!

Staszek z Litwy pod niebem

Wierny od 34 lat motolotni Stanislovas Petruŝkievičius z Elektrénai na Litwie, pierwszy raz wystartował w Mistrzostwach w 2003 roku. Od tego czasu opuścił je tylko raz, gdy ciężko chorował. 

- Nie być na jubileuszu? No jak to? - odpowiadał jak zawsze uśmiechnięty, gdy kolejny kolega, przybyły na XXV Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” 2024, mówił „O, jesteś” i wpadał mu w ramiona

I tym razem pół godziny później wykonał motolotnią tradycyjny lot powitalny nad Narwią.

Stanislovas Petruŝkievičius w mistrzowskim przelocie przez bramkę.

Z Mistrzostw „Kontaktów” po mistrzostwo świata!

- Moja przygoda z lataniem zawodniczym zaczęła się w Łomży. Tuż po zdanym egzaminie na świadectwo kwalifikacji pilota paralotni przyjechałem na swoje pierwsze zawody właśnie do was. Udało mi się tutaj wygrać trzy albo cztery razy. Zawsze chętnie wracam do miejsca, w którym zaczęła się moja zawodnicza przygoda - mówił Paweł „Lojak"

Podobna jest historia Tomasza Kudaszewicza z Białegostoku. Zaczynał w 2006 roku od srebrnego medalu w motoparalotniowej klasie PPG w Łomży, rok później został indywidualnym Wicemistrzem Świata na Mistrzostwach Świata w Chinach, w 2008 roku dodał do dorobku brąz w drużynie Polski na V Motoparalotniowych Mistrzostwach Europy w Łomży, w 2009 roku największy sukces: złoty medal i tytuł indywidualnego Mistrza Świata indywidualnie z rekordem świata w slalomie w Czechach. Dziś prowadzi w Białymstoku znaną i cenioną Paralotniową Szkołę Latania „Dragon”.  

To najbardziej spektakularne przykłady, ale pilotów, którzy zaczynali na Mistrzostwach „Kontaktów” w Łomży, a potem odnosili znaczące sukcesy, jest naprawdę bardzo dużo.

 

Najwybitniejszy i najwierniejszy

Gdy Alek Dernbach, najwybitniejszy w historii pilot mikrolotowy w Polsce wylądował motolotnią nad Narwią w Łomży na I Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” w 1999 roku, był już powszechnie znany i utytułowany. Odtąd, jako jedyny, startował we wszystkich następnych dwudziestu edycjach Mistrzostw. Nie tylko startował, ale stał się ich wielkim przyjacielem do końca: tragicznej śmierci z powodu awarii wiatrakowca w listopadzie 2019 r. na lotnisku w Chrcynnem. Od 2020 roku widowiskowa konkurencja Mistrzostw w Łomży, „przelot przez bramkę”, rozgrywana jest o Puchar Alka Derbacha.

 

 

Przyjaźń to wielkie drzewo…

To, że w Łomży od 1999 roku odbyło się XXV edycji Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego „Kontakty”, III Międzynarodowe Mistrzostwa Balonowe „Baltic Grand Prix”, I Międzynarodowy Rajd Pilotów i Dziennikarzy, V Motoparalotniowe Mistrzostwa Europy, dwie edycje Motoparalotniowych Mistrzostw Polski, było możliwe tylko i wyłącznie dzięki grupie przyjaciół „Kontaktów”, szurniętych lataniem. Bo przyjaźń, to wielkie drzewo, które rodzi piękne owoce. Jego „korzeniami” przez te lata byli i są: Zbigniew Krzywicki (†), Marian Knopkiewicz, Andrzej Udwald, Ryszard Żygadło, Marek Piotrowski (†), Szczepan i Mirka Grodzcy, Zbyszek Pieciak, Adam Krajewski, Marian Pusz (†), Sylwester Szczepanik, Andrzej Męczkowski, Jerzy Konowałek, Włodzimierz Lichomski (†), Ireneusz i Kasia Krajewscy, Maciej Olszewski, Dariusz Molczyk, Artur Mazurek, Janusz Pruszyńki, Wiesław i Małgorzata Kolbuszowie, Magda Dobosz, Jarosław Adamski, Cezary Banach oraz Staszek (†), Basia, Klaudia i Kamil Kojrowie.

Niezastąpioną rolę od początku w Mistrzostwach odgrywali i odgrywają: pilot motolotniowy i paralotniowy Zbyszek Kędziora z Białegostoku; skoczek, pilot, instruktor Leszek Mańkowski z Krakowa, pilot i instruktor Ryszard Żygadło z Warszawy; pilot, trener Mikrolotowej Kadry Narodowej i przewodniczący Komisji Mikrolotowej Aeroklubu Polskiego Adam Paska z Warszawy; wiceprzewodniczący Komisji Mikrolotowej i członek zarządu Aeroklubu Polskiego Mirosław Górski. Dyrektor Biura Mistrzostw (Podlaskiego, Polski, Europy) Dominika Tocka z Łomży (teraz Warszawa). Podpora „Kontaktów” Elżbieta Bączek, ogarniająca finanse.

Wspomożenie

By drzewo mogło owocować, potrzebuje zasilającego wspomożenia. Na władze gminy Piątnica liczyć mogliśmy zawsze (utwardzenie wjazdu i wyjazdu z mostu Hubala, poprawienie drogi dojazdowej do lądowiska, udział drużyny OSP). Na władze Łomży najczęściej tak, ale bywało, że nie. Na władze wojewódzkie najczęściej nie, ale bywało, że tak. 

„Od zawsze”, na szczęście, systematycznie wspierali nas: OSM Piątnica, którą prezes Zbigniew Kalinowski przeistoczył z małej spółdzielni w znanego z jakości potentata polskiego mleczarstwa. Prefbet Śniadowo, z którego prezes Jerzy Michalak uczynił podobnie w branży budowlanej. Domel w Łomży, produkujący okna i drzwi, który zbudował od podstaw prezes pilot motolotni Kazimierz Kicun. Firma MJ Jedwabne, produkująca kostkę brukową, utworzona przez pilota samolotu Andrzeja Męczkowskiego, po którym pałeczkę i wsparcie nas przejął jego syn Tomasz.  Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, utworzona i kierowana do niedawna przez rektora prof. Romana Englera. Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy pod szefostwem Aleksndra Kaczyńskiego, a po nim jego syna Piotra.

Swoją pracą „od zawsze” wspierali nas: Studio Fotograficzne „Foto Gabs” w Łomży ze Sławomirem Klimczukiem i Mirosławem Kuciszem. MK Mariusz Wesołowski z niezawodnym nagłośnieniem. „Błysk” w Łomży Andrzeja Marczyka z nienaganną czystością terenu.  

Z ukłonami

Wiernych od lat Mistrzostwom jest nie tylko wielu pilotów. Niezawodna drużyna ratownicza OSP Piątnica towarzyszy im od pierwszej edycji w 1999 roku. Jej skład zmieniał się, ale jest w niej druh Artur Kownacki, który był na wszystkich, rozgrywanych nad Narwią między mostami w Łomży. Za tak wierne czuwanie nad bezpieczeństwem zawodników, organizatorów i publiczności, piloci i Wydawnictwo „Kontakty” z wdzięcznością uhonorowali go statuetką Ikara w czasie otwarcia jubileuszowych XXV Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego „Kontakty” 2024.

„Z ukłonami, druhu Arturze! Za minione lata i błyskawiczną, profesjonalną reakcję dowodzonej przez pana drużyny w pierwszy dzień tegorocznych Mistrzostw, gdy samolot tuż po starcie uderzył w ziemię (nikomu nic się nie stało)”, dziękowali mu i wszystkim strażakom ratownikom z Piątnicy organizatorzy. 

Ukłony należą się także właścicielom i dzierżawcom łąk nad Narwią, którzy udostępniali je „Kontaktom” na wszystkie „latające” wydarzenia. 

Motoparalotniowi Mistrzowie Podlaskiego 2024
1 miejsce Tomek Budziszewski (Elbląg) i Jarosław Muszyński (Będkowo) , 2 miejsce Przemysław Szyburski (Koło), 3 Robert Szafrański (Kutno)

Mistrzowie Polski w Przelocie przez bramkę o Puchar Alka Dernbacha
1 miejsce Stanislovas Petruŝkievičius (Litwa), 2 miejsce Janusz Kupiec (Ostrów Mazowiecka), 3 miejsce Mirosław Puciłowski (Białystok) 

 

Artur Caban.

 

Jarosław Adamski.

Fot. Dominika Tocka

Władysław Tocki, 2024-09-28 18:34:00