Zaliczanie czasu nalotu z samolotów ultralekkich do LAPL.

Prawo     39

Na znanym blogu poruszającym kwestie prawa lotniczego pojawił się ciekawy tekst na temat aktualizacji rozporządzenia (UE) nr 1178/2011 i (UE) nr 965/2012. Wszystkie istotne zmiany są tam szczegółowo opisane - zachęcamy do lektury. Na naszym portalu publikujemy fragment tego tekstu, który opisuje zasady, na których można zaliczać nalot z samolotów ultralekkich do LAPL.

Już w połowie sierpnia 2024 r. weszła w życie część ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) 2024/2076 z dnia 24 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1178/2011 i (UE) nr 965/2012 w odniesieniu do wyjaśnienia wymogów dotyczących drugich pilotów zastępujących podczas przelotu, aktualizacji wymogów dotyczących licencjonowania załóg lotniczych i orzeczeń lekarskich oraz usprawnień w lotnictwie ogólnym. Powstała część wejdzie w życie wkrótce, bo 13 lutego 2025 r.

Zmiany te zapowiadałem półtora roku temu, ponieważ były one dostępne na stronie EASA. Ich ostateczny kształt uległ jednak zmianom. Rozporządzenie (UE) składa się z wielu części, a najbardziej znaną jest oczywiście załącznik PART-FCL.

[...]

(10)  I tu mamy hit!!! Do tej pory nalot na samolotach tzw. aneksu 1, czyli np. samoloty ultralekkie, nie był brany pod uwagę, za wyjątkiem nalotu potrzebnego do przedłużenia uprawnienia SEP. Rozporządzenie wprowadza możliwość zaliczenia części takiego nalotu w przypadku szkolenia do LAPL. Licencja LAPL stanie się przez to bardziej popularna, tym bardziej, że przejście z niej na PPL nie stanowi problemu. Prześledźmy ten zapis, bo podejrzewam, że łatwo z zastosowaniem tego przepisu nie będzie, nie widzę chociażby stosownie zaktualizowanego wniosku o wydanie licencji LAPL na stronie ULC :

"w pkt FCL.110.A lit. c) otrzymuje brzmienie:
„c) Zaliczanie Kandydat posiadający wcześniejsze doświadczenie jako pilot dowódca może uzyskać zaliczenie tego doświadczenia na poczet wymagań określonych w lit. a) pod następującymi warunkami:
1) decyzja o zakresie takiego zaliczenia jest podejmowana przez DTO lub ATO, w której pilot ten przechodzi szkolenie, na podstawie wstępnego lotu sprawdzającego, jednakże w żadnym przypadku takie zaliczenie nie może:
(i) wynieść więcej niż całkowity czas lotu w charakterze pilota dowódcy;
(ii) wynieść więcej niż 50 % liczby godzin wymaganej w lit. a);
(iii) obejmować wymagań określonych w lit. a) pkt 2;
2) można uwzględnić wcześniejsze doświadczenie w charakterze pilota dowódcy na statkach powietrznych, które podlegają decyzji państwa członkowskiego podjętej zgodnie z art. 2 ust. 8 lit. a) lub c) rozporządzenia (UE) 2018/1139 lub które wchodzą w zakres załącznika I do tego rozporządzenia, pod warunkiem że dany statek powietrzny odpowiada definicji odpowiedniej kategorii statku powietrznego określonej w niniejszym załączniku (część FCL).”; "

Z kolei  art. 2 ust. 8 lit. rozporządzenia (UE) 2018/1139 brzmi tak:
"8. Państwo członkowskie może podjąć decyzję o zwolnieniu ze stosowania niniejszego rozporządzenia projektowania, produkcji, obsługi technicznej i eksploatacji jednej lub większej liczby następujących kategorii statków powietrznych:
a) samoloty, inne niż samoloty bezzałogowe, mające nie więcej niż dwa siedzenia, mierzalną prędkość przeciągnięcia lub prędkość minimalną w locie ustalonym w konfiguracji do lądowania nieprzekraczającą 45 węzłów prędkości cechowanej i maksymalną masę startową (zwaną dalej „MTOM”) – zgodnie z rejestracją dokonaną przez państwo członkowskie – nie większą niż 600 kg w przypadku samolotu nieprzeznaczonego do lądowania na wodzie lub 650 kg w przypadku samolotu przeznaczonego do lądowania na wodzie;

b) śmigłowce, inne niż śmigłowce bezzałogowe, mające nie więcej niż dwa siedzenia i MTOM – zgodnie z rejestracją dokonaną przez państwo członkowskie – nie większą niż 600 kg w przypadku śmigłowca nieprzeznaczonego do lądowania na wodzie lub 650 kg w przypadku śmigłowca przeznaczonego do lądowania na wodzie;

c) szybowce, inne niż szybowce bezzałogowe, oraz motoszybowce, inne niż motoszybowce bezzałogowe, mające nie więcej niż dwa siedzenia i MTOM – zgodnie z rejestracją dokonaną przez państwo członkowskie – nie większą niż 600 kg."

Jest tzw, zapis opt-outowy i analogiczny zapis dla śmigłowców znajdziemy w pkt. (13) zmian.

Ale czy przepis dotyczy także samolotów o masie poniżej 450 kg? Tak, gdyż przepis dotyczy zarówno statków powietrznych objętych art. 2 ust.  8 Rozporządzenia Bazowego (z OPT-OUT) jak i statków powietrznych z aneksu 1 ("lub które wchodzą w zakres załącznika I do tego rozporządzenia"). 

Zaliczenia tego nie można utożsamiać z dalszym zaliczeniem nalotu np. do CPL.

[...]

Cały artykuł znajdziecie pod adresem: https://avialaw.blogspot.com/2024/11/aktualizacja-rozporzadzenia-ue-11782011.html

https://avialaw.blogspot.com/, 2024-11-17 20:47:00