Głos w dyskusji o lotnictwie UL do 600 kg - część II.
Prawo 120
Zapraszamy do lektury drugiej części tekstu dotyczącego lotnictwa UL do 600kg. Pierwsza część artykułu jest dostępna tutaj. Przypominamy, że min. na ten temat będziemy dyskutować na spotkaniu pilotów UL w Jeziorku - na które gorąco zapraszamy.
GŁOS W DYSKUSJI (część II)
Pierwsza część „Głosu w dyskusji” poświęcona była próbie analizy systemu nadzoru lotniczego, związanego z urządzeniami latającymi do 600 kg, realizowanego w oparciu o przepisy krajowe. Myślę, że wszyscy zdają sobie sprawę, iż w obecnym kształcie jest on niedoskonały i przyczynia się do hamowania, a nie pobudzania rozwoju lotnictwa UL. No cóż, łatwo krytykować, ale nie o to przecież nam chodzi. Krytyka uzmysławia problem, ale go nie zmienia - najważniejsze jest wypracowanie i wprowadzenie rozwiązań zmieniających niekorzystny stan rzeczy.
Rozwiązaniem problemu, które, jak uważamy może dać właściwe rezultaty jest wydzielenie w ramach działalności Urzędu Lotnictwa Cywilnego, komórki organizacyjnej, która będzie realizowała nadzór nad urządzeniami latającymi do 600 kg w ramach przepisów krajowych. Pozwoli to na skuteczne oddzielenie procedur stosowanych w ULC w ramach przepisów EASA.
W komórce UL ma być prowadzona działalność w zakresie: ewidencjonowania urządzeń latających, świadectw kwalifikacji użytkowników etc. Komórka UL ma odpowiadać za utrzymanie właściwego kontaktu z użytkownikami urządzeń latających i reprezentowanie interesów lotnictwa UL przed ULC w zakresie posiadanych kompetencji. Ponadto ma realizować działania edukacyjne w zakresie obowiązujących przepisów, procedur i bezpieczeństwa poprzez specjalną stronę internetową dotyczącą UL. Dla właściwego działania takiej komórki i skutecznego oddzielenia nadzoru, niezbędnymi elementami będzie stworzenie odrębnych procedur w zakresie m.in.: dokumentów, regulaminu wewnętrznego, prowadzenia odrębnej ewidencji urządzeń latających i personelu lotniczego w oparciu o wydzielony system informatyczny. W przypadku rozpatrywania spraw trudnych komórka będzie miała możliwość współpracy i pomocy ze strony wyspecjalizowanych elementów struktury ULC, takich jak na przykład: Dział Prawny czy Dział Technika Lotnicza. W celu skrócenia procesu decyzyjnego, co ma zasadniczy wpływ na terminy załatwiania spraw, komórka będzie działać jako wydzielona struktura i podlegać bezpośrednio Prezesowi ULC.
Korzystając z doświadczeń innych, podobnych nadzorów i analizując liczbę załatwianych spraw, naszym zdaniem, do prawidłowego działania komórki administracyjnej w omawianym zakresie, niezbędne jest stworzenie dwóch stanowisk merytorycznych z roboczym podziałem na: Ewidencję Urządzeń Latających oraz Personel, jednego stanowiska pomocy biurowej oraz Koordynatora, który będzie kierował pracą zespołu i będzie odpowiedzialny za kontakt ze środowiskiem lotniczym oraz współpracę w ramach struktury organizacyjnej ULC.
Proponowana struktura Zespołu
Przedstawiona propozycja nie jest rozwiązaniem docelowym. Pozwala jednak na realne rozdzielenie nadzorów nad różnymi rodzajami lotnictwa, działających w oparciu o inne zasady prawne, w ramach jednej instytucji.
Ponadto naszym zamysłem jest także, iż wydzielona, sprawnie funkcjonująca komórka UL umożliwi w przyszłości przekształcenie w podmiot społeczny, zdolny do przejęcia nadzoru i i finalnie utworzenie organizacji społecznej, współpracującej z administracją państwową – wzorem innych państw. Idealnym rozwiązaniem byłoby przekazanie nadzoru nad lotnictwem UL podmiotowi społecznemu już teraz. Wiemy jednak, że obecnie nie istnieje podmiot lub organizacja, która udźwignęłaby ciężar skutecznego przejęcia i prowadzenia nadzoru, ale proponowane przez nas rozwiązanie pozwoli na to w przyszłości.
Zespół UL, opracowanie: Marek Sudomirski, 2024-08-31 21:30:00