List otwarty Środowiska Lotniczego do Ministerstwa Infrastruktury i Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Prawo     54

List otwarty - zaproszenie na konferencję na temat stanu naszego lotnictwa - skierowane do Ministerstwa Infrastruktury oraz ULC. Zapraszamy do lektury. Jak widać środowisko jest już mocno zfrustrowane stanem rzeczy i coraz dobitniej o tym mówi.

Szanowni Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Urzędu Lotnictwa Cywilnego!

Lotnictwo to symbol postępu, wolności i rozwoju. W Polsce mamy potencjał, by stać się jednym z liderów europejskiego nieba, ale zamiast tego tracimy przewagi konkurencyjne, a nasi piloci, przedsiębiorcy i inwestorzy coraz częściej wybierają zagraniczne rejestracje - inne jurysdykcje i prostsze procedury.

Czy naprawdę możemy sobie pozwolić na stagnację?

Dziś polskie lotnictwo potrzebuje zdecydowanych zmian. Nie możemy dłużej ignorować problemów – biurokratycznych przeszkód, niejasnych regulacji, nadmiernych ograniczeń, które odbierają nam dynamikę i konkurencyjność. Nie zgadzamy się, by Polska nadal była peryferyjnym graczem w europejskiej przestrzeni powietrznej!

Dlatego wzywamy Państwa, osoby odpowiedzialne za kształtowanie przyszłości polskiego lotnictwa, do udziału w konferencji zorganizowanej przez Polske Forum Lotnicze. To tam nazwiemy kluczowe problemy i zadamy najważniejsze pytania. Tam też oczekujemy Waszej odpowiedzi. Jak przyspieszyć certyfikację? Jak poprawić nadzór? Jak sprawić, by polskie lotnictwo było nadal bezpieczne, ale i konkurencyjne? 

W naszym przekonaniu nie będzie to typowa konferencja. To będzie strategiczne spotkanie ludzi, którzy chcą mieć wpływ na przyszłość lotnictwa w Polsce. To też demokratyczne spotkanie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy mają w sercach i umysłach umiłowanie do lotnictwa. 

Lotnictwo polskie to nie tylko wizja Centralnego Portu Komunikacyjnego, to nie tylko lotniska komunikacyjne z lotniskiem Chopina na czele, to nie tylko spółki linii lotniczych i milionowe przewozy pasażerskie Dreamlinerami i Embaerami oraz międzynarodowe konwencje. Lotnictwo to nie tylko wielkie zagraniczne koncerny przemysłu lotniczego w Polsce, lotnictwo to także rozwój i produkcja rodzimych konstrukcji: samolotów: AERO AT-3 i AT-4, Ekolot KR-030 Topaz, wiatrakowców, motolotni, paralotni i dronów. Lotnictwo to małe ośrodki szkoleniowe i małe ośrodki obsługi statków powietrznych. Lotnictwo to także małe lądowiska zwane popularnie trawnikami. Małe lotnictwo zawsze było i jest nadal źródłem rozwoju i fundamentem lotnictwa dużego. 

W związku z obecną sytuacją geopolityczną istotne wyzwania w Europie są nieuniknione. Pytanie brzmi: czy kraj nasz będzie istotnym uczestnikiem tych zmian, czy zostanie w tyle?

Nie pozwólmy, by przyszłe pokolenia lotników pytały: „dlaczego nic nie zrobiliśmy?”.

Oczekujemy Państwa obecności – to kwestia odpowiedzialności za przyszłość polskiego lotnictwa.  

 

Z lotniczym pozdrowieniem,

 

Zbigniew Kędziora

Polskie Forum Lotnicze

Zbigniew Kędziora, 2025-03-18 09:19:00