Jak szybko i sprawnie (bez tzw. "znajomości") ogarnąć sprawę w ULC? 3 proste kroki.

Prawo     79

Do tej pory na różnego rodzaju serwisach społecznościowych czy stronach internetowych można znaleźć żartobliwy opis tego jak petent w urzędzie wyglądać powinien. Znanych jest kilka wersji tego opisu - np. "Petent powinien przed obliczem urzędnika mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego."

Wszyscy się z tego śmiejemy ale czy nie jest tak, że Urząd wzbudza w nas pewien niepokój i niepewność. A przecież... przywołując kolejne powiedzenie "Nie nos dla tabakiery, lecz tabakiera dla nosa." Tym razem prezentujemy ciekawy tekst prezentujący skrajnie inne podejście, w którym zapisy prawa są traktowane dosłownie, a rola Urzędu pojmowana tak - jak tego powinno wymagać demokratyczne społeczeństwo.

Jak szybko i sprawnie (bez tzw. "znajomości") ogarnąć sprawę w ULC? 3 proste kroki.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: korzystać ze swoich praw jakie daje nam Kodeks Postępowania Administracyjnego (dalej: kpa). W 2017 roku zmienił się on znacząco na naszą (petentów) korzyść. 

Często spełniamy absurdalne zachcianki urzędników, nie dostajemy od nich wskazówek co mamy zrobić aby uzyskać to o co się ubiegamy, stosowany jest wobec nas OPZ (odmowa przez zwłokę), żąda się od nas dokumentów które są w posiadaniu urzędu lub które nie wynikają z żadnego przepisu prawa (patrz: art. 220 kpa.) itd. Urząd uzurpuje sobie nawet prawo do rozpatrywania wniosków przez cały miesiąc, chociaż powinny one zostać rozpatrzone niezwłocznie, wyłącznie w oparciu o przedstawione dokumenty.  Dzwonimy, prosimy, dopraszamy się łaski wysłuchania. Nie stać jest nas na pójście do Sądu, bo to wiąże się z długim oczekiwaniem i $$$ na prawnika. 

Jak temu zaradzić? 

Opiszę więc kilka (czyli 3) prostych kroków, które mogą pomóc w bardzo szybkim rozpatrzeniu naszego wniosku.

1. Ponaglenie.

Z pomocą na w.w. bolączki przychodzi nam instytucja ponaglenia, które  ma na celu zapewnienie efektywności i skuteczności postępowań administracyjnych. Możemy się skarżyć na bezczynność albo przewlekłość postępowania. Pojęcie przewlekłości jest szersze niż bezczynność, ponieważ przewlekłość to nie tylko długotrwała bezczynność, lecz także sytuacja, w której organ na przykład mnoży czynności w celu wyjaśnienia sprawy ponad potrzeby wynikające z jej istoty. Przewlekłość nie musi łączyć się z przekroczeniem żadnych terminów i  należy ją wiązać z prowadzeniem przez organ administracji postępowania w sposób nieefektywny, gdy wykonywane są czynności zbędne lub działania pozorne, a także gdy organ powstrzymuje się od podejmowania czynności niezbędnych do rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy. Pojęcie "przewlekłość postępowania" obejmuje opieszałe, niesprawne i nieskuteczne działania organu, oraz sytuacje, w których organ administracji bez rzeczywistej potrzeby przedłuża termin załatwienia sprawy.
Ponaglenie na przewlekłość postępowania możemy wysłać do urzędu (Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego)  e-puapem. Wystarczy w nim  nim wyraźnie określić o jaki wniosek nam chodzi.

W wielu przypadkach ponaglenie odnosi natychmiastowy skutek. Urzędnicy obawiają się skargi na przewlekłość postępowania, która w pewnych rażących sytuacjach może doprowadzić nawet do ich ukarania.

Niemoc, 1 kwietnia 2024


Julian Ulcowski
Ul. Batalionów AntyLotniczych 6/9
00-666 Wałów


Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Flisa 2
02-247 Warszawa

 

Ponaglenie na przewlekłość postępowania


Dnia 8 marca 2024 roku złożyłem wniosek o wydanie licencji  astronauty / uprawnienia do lądowania na Marsie. Na podstawie Art. 37 § 1 i ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego  (kpa) ponaglam organ w związku z przewlekłym postępowaniem organu w sprawie w.w. wniosku.


………….
Julian Ulcowski
 

Teksty czerwonym kolorem trzeba dostosować do własnych potrzeb.

 

2. Skarga do WSA.

Nie czekając nawet na odpowiedź z urzędu na ponaglenie możemy już następnego dnia złożyć skargę na przewlekłość postępowania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Prezesa ULC (czyli wysyłamy znowu na e-puap urzędu). Dokładamy tam kopię przelewu na całe 100 złotych do WSA. W skardze musimy wyraźnie oznaczyć wniosek który jej przedmiotem i zasadniczo wystarczy w niej  zawrzeć tylko stwierdzenie, że nie jesteśmy zadowoleni z trybu postępowania urzędu. Sąd oceni w ciągu kilku miesięcy (posiedzenie niejawne na podstawie dokumentacji sprawy, którą ma obowiązek ULC przesłać do Sądu) nie to czy wniosek był zasadny, tylko sposób procedowania urzędu na dzień złożenia skargi. To co nam urząd odpowie  na ponaglenie (w ciągu tygodnia) nie ma  żadnego znaczenia  dla wyroku. Zmobilizuje to urzędników do szybkiego rozstrzygnięcia wniosku.  Uznanie przewlekłości przez Sąd otwiera nam drogę do późniejszego dochodzenia odszkodowania. Z praktyki wiem, że lepiej nie czekać ze skargą na odpowiedź z ULC, bo może ona tylko nam podnieść ciśnienie (np. usłyszymy jakieś historie o konieczności wnikliwego zbadania sprawy) i skomplikować nam nieco pisanie skargi.

Przykładowa skarga:

 

Niemoc, 2 kwietnia 2024

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny 

W Warszawie

 

za pośrednictwem Organu:

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego 

Marcina Flisa 2,

 02-247 Warszawa

 

Skarżący

Julian Ulcowski

Ul. Batalionów AntyLotniczych 6/9

00-666 Wałów

 

Organ:

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego 

Marcina Flisa 2,

 02-247 Warszawa 

Wpis do skargi: 100 (słownie: sto) złotych.

Skarga

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Na przewlekłe prowadzenie postępowania przez w.w. Organ

Na podstawie art. 50 § 1 oraz art. 54 § 1 w zw. z  art. 3 § 2 pkt 8 w zw. art. 52 § 2, art. 53 § 2b, art. 53 § 1, art. 54 § 1, art. 57 § 1 pkt 1 i 2   ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.  Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. 2016 poz.718) dalej PPSA, wnoszę skargę na przewlekłe postępowanie Organu: Prezes Urząd Lotnictwa Cywilnego w przedmiocie: wydania mi licencji  astronauty / uprawnienia do lądowania na Marsie. 

  1. Wnoszę o stwierdzenie przewlekłego prowadzenia sprawy i niezałatwienia jej w terminie.
  2. Wnoszę o zobowiązanie Organu do załatwienia sprawy w terminie 30 dni od daty otrzymania prawomocnego odpisu wyroku wraz z aktami sprawy.
  3. Na podstawie art. 149 § 2 w zw z art. 154 § 6 PPSA wnoszę o przyznanie od Organu kwoty na rzecz skarżącego sumy pieniężnego 10 000 złotych (słownie: dziesięciu tysięcy złotych) oraz grzywny w wysokości 10 000 złotych (słownie: dziesięciu tysięcy złotych).
  4. Ponadto, na podstawie art. 199 i art. 200 PPSA wnoszę o zwrot kosztów postępowania według norm przypisanych. 

 

UZASADNIENIE

Dnia 8 marca 2024 złożyłem wniosek o wydanie licencji  astronauty / uprawnienia do lądowania na Marsie.  Do dnia dzisiejszego wniosek nie został rozpatrzony. Nie jestem zadowolony z przewlekłego sposobu procedowania mojego wniosku. 

Załączam dowód wniesienia opłaty.

Podpis skarżącego 

Julian Ulcowski

Do wniosku dołączamy kopię przelewu na 100 złotych na Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie,  
numer rachunku : 96 1010 1010 0078 1022 3100 0000 
Tytułem: Skarżący: Julian Ulcowski. Organ: Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Opłata sądowa od skargi na przewlekłość postępowania.


Teksty czerwonym kolorem trzeba dostosować do własnych potrzeb.  Możesz dodać coś o realnych stratach które poniosłeś w wyniku zabawy urzędu w kotka i myszkę.

 

3. Co dalej?

Złożenie skargi do WSA nie zatrzymuje obowiązku urzędu do wydania decyzji w sprawie złożonego przez nas wniosku, a w praktyce przyśpiesza ten proces. Niezależnie od tego czy urząd w międzyczasie wyda nam decyzję pozytywną czy negatywną to i tak WSA wyda wyrok oceniający czy miała miejsce przewlekłość postępowania. Jeżeli urząd wyda nam w międzyczasie decyzję pozytywną to jesteśmy w domu i możemy, a nie musimy wycofać skargę na przewlekłość z WSA.  Czyli dowiemy się kto miał rację.

Dwa proste kroki czynią cuda, bo urząd jest od tego, aby sprawnie procedować nasze wnioski!

Co jeżeli jednak dostaniemy decyzję odmowną w odpowiedzi na nasz wniosek?  To już coś, bo decyzja jest lepsza niż jej brak. Sytuacja nie jest beznadziejna. Przed nowelizacją kpa, urzędy recytowały nam formułki, że nie spełniliśmy wymogów jakiś przepisów, ale nie mówiły co mamy konkretnie co mamy zrobić, żeby wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Na mocy art. 79a KPA na organy nałożony został dodatkowy obowiązek polegający na wskazaniu stronie zależnych od niej przesłanek, które nie zostały na dzień wysłania informacji spełnione lub wykazane, które mogą skutkować wydaniem decyzji niezgodnej z jej żądaniem. Innymi słowy ULC musi nam powiedzieć, co mam zrobić aby nasz wniosek została uwzględniony.  Jeżeli decyzja odmowna nie spełniała warunków ww.  artykułu kpa, to możemy zwrócić się do ULC o ponowne rozpatrzenie sprawy ze względu na tę okoliczność. Jak organ tego nie zrobi, to ma małe szanse w Sądzie. Jak poda nam co mamy zrobić i jest to rozsądne, to składamy ponownie stosowny uzupełniony wniosek i dostajemy to o co ubiegaliśmy się. 

Proste 3 kroki, czynią cuda ... . Wiem, że dotychczasowa praktyka, była nieco inna...

Może to trochę trudne, przeczytaj jeszcze raz ... Jeszcze raz: Złożenia ponaglenia nie powoduje wcale konieczności czekania latami na wyrok i nie zatrzymuje naszej  sprawy, lecz może ją tylko przyśpieszyć. 

Nie zapomnij również, zerknąć od czasu do czasu na konto na facebook.com/avialawpl 

 

Przepisy lotnicze okiem praktyka, 2024-10-08 15:23:00