Powstaje zespół doradczy UL przy ULC.

Nowości     69

W dniu 6 czerwca b.r. w siedzibie ULC odbyło się inicjalne spotkanie grupy osób zainteresowanych działalnością w społecznym zespole doradczym do spraw lotnictwa ultralekkiego.

Na listę chętnych do działania wpisało się blisko 20 osób funkcjonujących na co dzień profesjonalnie lub zaawansowanie amatorsko w lotnictwie ultralekkim, są to: producenci sprzętu, właściciele lądowisk, instruktorzy, użytkownicy sprzętu, przy czym znaczną część reprezentacji grupy założycielskiej stanowią osoby z Zespołu Konsultacyjnego Lotnictwa Lekkiego (inaczej Zespół UL lub ZKLL).

foto: Wojciech Kruszyński

Zaproszenia wystosował Urząd Lotnictwa Cywilnego na podstawie udziału w ankiecie, która powstała z inicjatywy ZKLL i przy współpracy z ULC. Ankieta ta ma służyć zdefiniowaniu najważniejszych problemów formalnych i prawnych w lotnictwie ultralekkim.

Rolę gospodarza i organizatora zebrania przyjął Pan Andrzej Kotwica, pełniący obowiązki Wiceprezesa ds. Standardów Lotniczych ULC.

Inicjatywa oraz zabiegi dla powołania takiej społecznej grupy doradczej, współpracującej z administracją, były podejmowana od paru lat przez ZKLL, a deklarację jej utworzenia ogłosił przedstawiciel ministerstwa infrastruktury - Maciej Lasek, który wraz z Andrzejem Kotwicą brali udział w panelu dyskusyjnym podczas zlotu pilotów UL, który z odbył się w Jeziorku k/ Łomży we wrześniu ubiegłego roku.

foto: Wojciech Kruszyński

Koncepcja dotycząca  roli i sposobu funkcjonowania społecznej grupy doradczej oraz jej relacji z władzami i administracją została przygotowana w ZKLL, a na zebraniu wstępnie przedstawił ją Andrzej Chmura.

foto: Wojciech Kruszyński

 

Najważniejsze założenia oraz warunki Sine qua non dla powoływanej społecznej grupy doradczej do spraw lotnictwa ultralekkiego, sformułowane przez ZKLL są następujące;

Doradczy Zespół Społeczny Lotnictwa Ultralekkiego:

  1. pozostaje niezależny w stosunku do władz i administracji
  2. samodzielnie definiuje agendę - problemy i cele, opracowuje sposoby i metody ich rozwiązania, po czym przedstawia je Prezesowi ULC
  3. opracowanie sposobów i metod  następuje we współpracy z administracją
  4. może przyjmować do opracowania zagadnienia przedstawione przez Prezesa ULC
  5. organizacyjnie składa się z: przewodniczącego, zarządu, grup zadaniowych
    1. zarząd składa się wyłącznie z przedstawicieli ZKLL
    2. grupy zadaniowe są powoływane przez zarząd dla potrzeb agendy. W ich skład mogą wchodzić wszyscy członkowie Zespołu Doradczego UL
    3. Przewodniczący jest członkiem zarządu i jest wybierany większością głosów Zespołu Doradczego UL
  6. Cele działania:
    1. Usunięcie przeszkód prawnych i administracyjnych dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju lotnictwa ultralekkiego
    2. Utworzenie jednostki komunikacji administracja – społeczność UL o m.in. następujących funkcjach:
      1. czytelne przedstawienie obowiązujących zasad prawno - administracyjnych
      2. działalność edukacyjna dla popularyzacji lotnictwa UL i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa lotniczeg
      3. utworzenie mechanizmu wiążącego permanentną edukację z wysokością składek ubezpieczenia lotniczego; chodzi o stworzenie mechanizmu, w którym uczestnictwo w szkoleniach dotyczących m.in. bezpieczeństwa pozwala na benefity w postaci zniżek na ubezpieczenie.

Źródło: ULC

Wartym podkreślenia jest wspólny pogląd wszystkich uczestników spotkania, iż powołanie społecznego zespołu doradczego, współdziałającego z administracją lotniczą i władzami, dzięki synergii może zaowocować pozytywnymi zmianami w warunkach funkcjonowania lotnictwa ultralekkiego w kraju. Optymizm wiąże się z deklaracją współpracy występującą tak po stronie ULC, jak i przedstawicieli społeczności lotnictwa ultralekkiego.

Doradczy Zespół Społeczny Lotnictwa Ultralekkiego ma być powołany w najbliższych dniach i działać przy Prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zespół Konsultacyjny Lotnictwa Lekkiego (inaczej Zespół UL lub ZKLL) jest całkowicie niezależną i niekomercyjną inicjatywą społeczną, którą tworzą osoby od wielu lat zaangażowane w działalność lotniczą w sektorze lotnictwa ultralekkiego, którym leży na sercu harmonijne działanie i rozwój branży lotniczej w Polsce.

Źródło: Zespół UL

opracowanie: Artur Caban (ZKLL), 2025-06-17 11:50:00