Polska technika lotnicza - ciekawostki historyczne.

Ciekawostki

W 2001 roku kilku studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej założyło Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa. Jedną z działalności SIML jest cykliczne organizowanie wykładów, których tematem jest polska technika lotnicza - materiały historyczne. Każdy kto interesuje się lotnictwem lub po prostu chce poznać niezwykle ciekawe fakty z tej dziedziny znajdzie tu mnóstwo interesujących materiałów.

Ryszard Lewandowski, 2016-01-01 09:00:00

 Przeczytaj całość »

Sprawdź i odśwież swoja wiedzę lotniczą. Zapraszamy do Mikro Quizu.

Rozpoczynamy publikację na naszych stronach cyklicznych quizów składających się z kilku pytań, które pozwolą Wam sprawdzić i odświeżyć swoją wiedzę na różne tematy istotne dla każdego pilota. Będziemy się starać, żeby pytania dotyczyły kwestii przydatnych w codziennym lataniu. Każdy quiz będzie poruszał różne obszary (technika, nawigacja, prawo lotnicze...) dobrane w taki sposób, żeby szczególnie zainteresować pilotów ultralekkich statków powietrznych.

Pokaż więcej »

Przelot na North Cape 17.07.-22.07.1999r.

Nasze motolotnie są coraz bardziej nowoczesne. Świetne skrzydła, lotnicze silniki, elektroniczne systemy nawigacyjne, transpondery czy bardzo nowoczesne wózki. Coraz częściej czytamy relacje ze wspaniałych przelotów, wymagających tras czy lotów w trudnych warunkach. Dziś - dzięki uprzejmości Ryszarda Grotha - przypominamy fantastyczną relację z wręcz epickiego przelotu na North Cape jaki miał miejsce w lipcu 1999 roku. To już 25 lat! Wydaje się, że jednak nie sprzęt czy wyposażenie leży u podstaw wspanałych dokonań. 

Pokaż więcej »

Jak szybko i sprawnie (bez tzw. "znajomości") ogarnąć sprawę w ULC? 3 proste kroki.

Do tej pory na różnego rodzaju serwisach społecznościowych czy stronach internetowych można znaleźć żartobliwy opis tego jak petent w urzędzie wyglądać powinien. Znanych jest kilka wersji tego opisu - np. "Petent powinien przed obliczem urzędnika mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego."

Wszyscy się z tego śmiejemy ale czy nie jest tak, że Urząd wzbudza w nas pewien niepokój i niepewność. A przecież... przywołując kolejne powiedzenie "Nie nos dla tabakiery, lecz tabakiera dla nosa." Tym razem prezentujemy ciekawy tekst prezentujący skrajnie inne podejście, w którym zapisy prawa są traktowane dosłownie, a rola Urzędu pojmowana tak - jak tego powinno wymagać demokratyczne społeczeństwo.

Pokaż więcej »